Category Archives: Photography

AUTOPORTRETET – NGA PENELOPE KOLIOPOULOU. ATO TREGOJNË SE SI DO TË DUKEJ NËSE DO ISHIM NË NJË MARRËDHËNIE ME VETEN TONË.

Ju ndoshta nuk keni parë kurrë portrete të çifteve si këto.
Fotografja me vendbanim në Angli, Penelope Koliopoulou ka një seri fotografish ku ajo pozon si ‘dy gjysmat’ e çifteve romantike, shkrirja gjinore në këto fotografi është hipnotizuese.
Kaliopoulou filloi punën me këto seri ‘auto-portretesh’ si program master në Kolegjin e Modës të Londrës për Modë dhe Film.
“Ajo që më frymëzoi kryesisht janë njerëzit e së përditshmes’-thotw Kaliopoulou ‘çiftet që njoh, miqtë, prindërit, miqtë e tyre dhe njerëz të cilët i has në rrugë. Një tjetër frymëzim për ktë ishte se sa keq i paraqesin marrëdhëniet disa nga komeditë romantike të Hollivudit.
Artistja është shprehur më shumë se si komeditë romantike kanë ndikuar në një intervistë në 1 Nëntor tek Vice: ‘Problemi me këta filma është se bëhet gjithçka për të arritur të kapësh djalin ose vajzën. Sapo ata janë bashkë, gjithçka zgjidhet dhe presupozohet që ata jetojnë të lumtur pas kësaj. Fillimisht mendova të bëja sekuenca nga filmat ekzistues që do të tregonin personazhet në situata të jetës së vërtetë, të mira dhe të këqija.’
Koliopoulou vendosi që ky projekt, në vend që të kishte modele, të ishte një auto portret me qëllim që të formësonte se si imazhi lidhet me identitetin, për të inkurajuar shikuesit të vinin veten në vend të saj. ‘Unë shpresoj që njerëzit që i shohin fotot e mia, të pëlqejnë dhe historitë.’-tha ajo për HuffPost. ‘ Nëse ata e shohin veten në një nga situatat e çiftit tim, atëherë kjo është ajo çka e quaj fitore.’/graffox

slide_324002_3085759_freeslide_324002_3085768_freeslide_324002_3085770_freeslide_324002_3085771_freeslide_324002_3085779_freeslide_324002_3085782_freeslide_324002_3085784_freeslide_324002_3085801_freeslide_324002_3085806_freeslide_324002_3085814_freeslide_324002_3085815_free

Advertisements

Leave a comment

Filed under Photography

13 FOTOGRAFI TË NJË KLINIKE PSIKIATRIKE TË BRAKTISUR

 

2013-11-01-image2Këto janë 13 fotografi nga Qendra Psikiatrike e Creedmoor në Queens Village, Nju Jork. Godina 25, e cila është bosh që nga fillimet e 1970. Me kalimin e viteve pavioni psikik është kthyer nga një objekt i trajtimit të sëmundjeve mendore në një godinë të kalbur.

 

Kur Creedmoor u themelua më 1912 një nga kurat e saj më të efektshme mendohej të ishte ajri i freskët dhe puna fizike. Me kalimin e kohës u rrit dhe numri i pacientëve, nga 150 në 1918 në mbi 7000 në 1960.
Nuk ishte Çudi që me këtë fluks, objekti u bë gjithmonë e më pak idilik nga sa ishte, duke u shndërruar në një vrimë ferri me higjenë që zbriti në nivelet e ulta të të paimagjinueshmes.
‘ Në vitet e fundit të shekullit të 19 ata ishin bërë model të pisllëkut dhe neglizhenceës dhe ishin drejtuar shpesh nga njerëz të korruptuar apo burokratë, situatë që zgjati dhe gjatë gjysmës së parë të shekullit të 20.’- shkruan neurologu Oliver Sacks në një libër për shkatërrimin e Creedmoorit.
Pas një shpërthimi dizanterie në 1940, spitali u vendos nën mbikqyrje. Në vitet 1970 Creedmore ishte krejtësisht jashtë kontrollit, u hetua për përdhunime, abuzime, vetëvrasje dhe vrasje të bëra aty. Pas një hetimi policor më 1974 qendra reduktoi ndjeshëm numrin e pacientëve të saj, duke e mbyllur me urgjencë godinën 25. Rrënojat janë aty, dhe sot e kësaj dite, gjithësesi, një kujtesë ogurzezë e kohës kur “njerëzit me probleme’ thjesht mbylleshin diku.
Fotografja Hannah Frishberg ka kapur gjendjen e errët të kësaj godine të braktisur një një seri të jashtëzakonshme fotosh. Një një artikull për “Atlas Obscura” Frishberg shpjegon përvojën e endjes në këtë hapësirë të rrënuar.
“Kati i parë është ai që mban pjesën më të madhe të artifakteve, por është e tejmbushur dhe e zezë sterrë, as drita e diellit nuk hyn nga kanatet. Në katin e sipërm, në të katërtin, mbretërojnë pëllumbat, o zot Ç’kanë bërë ata aty. Male jashtëqitjesh pirg në tuba dhe në kafazet e tyre. Qelbet erë, shumë sendje thjesht janë bërë si pirg glasash. Zogjtë, pa kontakt me njerëzit janë bërë shumë agresive, fluturojnë ulët dhe i sulen Çdo gjëje që lëviz. Mes pisllëkut, nga muri i plasaritur duket ende një mural i Virgjëreshës Mari.”
Nëpërmjet lentes së Frishbergut, letra murale e shkërrmoqur, varesë të ndryshkura dhe të brendshme të hedhura fitohet një personazh fantazëm, më objektet më banale të hedhura në një histori e cila është shumë e shëmtuar për t’u thënë. Pamjet e mëposhtme janë rrëqethëse./graffox burimi: huffingtonpost

2013-11-01-image2013-11-01-image12013-11-01-image22013-11-01-image42013-11-01-image52013-11-01-image62013-11-01-image72013-11-01-image82013-11-01-image92013-11-01-image102013-11-01-image112013-11-01-image12

Leave a comment

Filed under Photography

FOTOGRAFITË E TOKSIKOMANËVE NGA DIMITRIS BURA QË BËNË XHIRON E BOTËS

Fotografitë  tronditëse u ekspozuan në Boston, Kembrixh dhe Athinë.

53021-11696853021-11696953021-11697053021-11697153021-11697553021-11697653021-11697753021-11697853021-11697953021-11698053021-11698153021-11698253021-11698353021-11698453021-11698553021-11698653021-11698753021-11698853021-11698953021-11699053021-11699153021-11699253021-11699353021-11699453021-11699553021-11699653021-11699753021-11699853021-11699953021-11700053021-11700153021-11700253021-11700353021-11700453021-11700553021-11700653021-11700753021-11700853021-11700953021-11701053021-11701153021-117012

Leave a comment

Filed under Photography

NJË DITË NË METRONË E PARISIT

Fotografi france Janol Apin na fton në një udhëtim nëntokësor në stacionet e metros së Parisit. Të gjitha fotot bardhë e zi , janë përfshirë në projektin e tij “Metropolisson”.
Metroja e Parisit është ndër më të vjetrat, ka filluar të ndërtohet më 1900, ka 380 stacione.
Projekti i fotografive përmban më shumë se 100 fotografi.

52956-11682152956-11682252956-11682452956-11682552956-11682652956-11682752956-11682852956-11682952956-11683052956-11683152956-11683252956-11683352956-11683452956-11683552956-11683652956-11683752956-11683852956-11683952956-11684052956-11684152956-116842

Leave a comment

Filed under Photography

EKSKLUZIVE: Who’s that girl? Nxirren në ankand fotografi të Madonës që askush s’i kishte parë me parë.

Nga Sara Nathan

Një adoleshente me flokë të errët dhe me sy të zjarrtë, me vështrim  nga aparati, me asgjë mbi vete përveçse një këmishe burrash dhe një kravate në ngjyrë të kuqe të errët, ndërsa kafshon joshëse bishtin e syzeve. Shprehja e sertë që ajo ka patur ndërkohë që ishte në fillim të rrugës për t’u bërë një nga yjet e botës, me një pasuri që kap shifrën prej 500 milionë dollarësh, mbërriti.
Në moshën 18 vjeccare, në fund të 1977, një studente kërcimi e Universitetit të Micciganit e quajtur Madonna Louise Ciccone pozoi lakuriq për 10 dollarë ora për fotografin Herman Kulkens, fotot dolën në sipërfaqe vetëm 10 vjet më vonë, pasi ajo ishte bërë dikush.madona 1 kesmishe madina girl madona kapele

Në një foto tjetër kurrë të treguar më parë, tani në ankand, Madona, tani 55 vjecc është lakuriq duke krehur flokët e një gruaje tjetër. Në një foto tjetër tregohet Madona e zhveshur, me kurriz nga aparati, vetëm më nje kapele në koke dhe më një kuvertë hedhur përqark këmbëve.
Me buzëqeshje në fytyrë, vajza e re pozon me gjinjtë jashtë për Kuklensin në fotografinë që do ishte epiqendra e një beteje ligjore më 1985, kur Penthouse dhe Playboy të dyja revistat mundoheshin ta publikonin.
Këto fotografi të bujshme janë ndërmjet gjërave që la themeluesi i Penthouse, Bob Guccione, i cili vdiq nga kanceri në moshën 79 vjeccare në tetor të 2010, të zotëruara tashmë nga Jeremy Frommer, i  cili bleu të gjithë pronën e Gucciones vitin që shkoi.
Pamje të hershme të Arnold Schëarzenegger, të së dashurës të  presidentit Bill Klinton, Gennifer Flowers dhe të Lauren Hutton, ndërmjet shumë e shumë të tjereve, janë gjetur nëper letra të cilat i përkisnin Gucciones, letra të cilat janë parë me shumë kujdes nga Jeremy dhe bashkëpuntorët e tij.
Për Madonën lajmi i publikimit të fotove nudo, nuk ishte ndonjë lajm shokues, ajo ka pozuar e zhveshur për 3 fotografë ndërmjet viteve 1978 dhe 1980.madona shalli madona  boobs

Kulkens mban mend se sa shumë përshtypje i kishte bërë atij kjo vajzë që ai takoi në një orë skulpture në Botën e Artit, shkollë në Ann Arbor, Michigan.
Fytyra e saj më kujtoi Kleopatrën,-thotë ai. Në atë kohë Kulkens dhe Suzana, gruaja e tij fotografe, morën një deklaratë të firmosur nga Madona, e cila u jepte atyre të drejtat për ‘të shitur apo përdorur fotot si të donin ata’ në këmbim të një shume të vogël parash.
Gjithësesi Kulkens hodhi në gjyq Guccionen për 2 milionë dollarë më 1985 si dhe u mundua për të ndaluar publikimin; Madona në ato vite sapo bëhej një yll dhe kishte nxjerrë disa nga hitet e saj të suksesshme, Holiday, Like a Virgin dhe Into the Groove dhe po niste turneun e saj “Like a Virgin”. Guccione deklaronte  se ai dhe Penthouse kurrë nuk kishin nënshkruar një kontratë dhe se ai donte t’i botonte fotot  tek Playboy.
Në fund, fotografitë u botuan në të dyja revistat Playboy dhe në Penthouse, me Guccionen  që mbronte veten duke thenë që kishte një marrëveshje me Kulkens, ndërsa Playboy nxitoi tek shitësit e gazetave dhe deklaroi që i kishte nxjerrë i pari.
Liz Rosenberg, publicistja për një kohë shumë të gjatë e Madonës, e cila ende dhe sot punon me të, thotë për atë histori se: Madona e ka pranuar në intervista të së shkuarës që ka pozuar nudo për klasat e artit, kur ajo ishte një modele. Madona nuk ndjen se ka bërë ndonjë gjë për të cilën t’i vijë turp.”

madona red hat

 

Jeremy Frommer është duke nxjerrë fotot e Madonës në ankand, në 9 nëntor në guccionecollection.com dhe i tha MailOnline se: “Ne do të shesim 21 nga slidet 35 mm, nga të cilat vetëm 6 janë publikuar… gjëja më e çmendur është se ne ende nuk e dimë se cila është vajza e mistershme më flokët e së cilës po luan Madona.
Jeremy gjithashtu rrëfen se ai është refuzuar nga shtëpitë e ankandeve, të cilat ai i etiketon si “të rënda” pasi ato nuk kanë pranuar të shesin  imazhet  erotike nga pasuria e Gucciones.
Ai tha: Shtëpitë e ankandeve kanë qënë shumë të gatshme të shesin memuare  nga Hugh Hefner dhe punime të Jeff Koons, e megjithatë, ccdo shtëpi ankandi që ne kontaktuam ishte e trembur dhe e frikësuar. Sado që entuziazmi i njerëzve që punojnë tek to  ishte shume i madh për  këtë material, vetë shtëpitë e ankandeve nuk pranuan t’i ofrojnë Bob Gucciones vlerësimin që ai meriton, ndaj vendosa t’a bëj vetë.”

guccione

 

 

Bob Guccione

Ndërmjet fotografive që do nxirren në ankand, janë fotografitë origjinale të një gruaje bjonde, botuar në një artikull të Penthouse më 1980, artikull i cili pretendonte se fotot e zbuluara nga një fotograf suedez ishin të Marilyn Monroes, në një film porno pa zë, pa titull që zgjat rreth 6 minuta.
Gjithësesi asnjë biograf i Monroes nuk ka gjetur ndonjëherë ndonjë dëshmi apo fakt që aktorja ka bërë ndonjë film të tillë, dhe gratë aty ngjajnë pak ose aspak me aktoren e famshme të Hollyëood.
Megjithatë, Penthhouse në artikull shpall se është ajo, duke shkruar: “Këtu, në këtë celuloid me puprriza, mund të jetë perëndesha e sexit, atëherë ende e pahyjnizuar, ajo që publiku se njihte, përpara operacioneve plastike, para se stilistët dhe desinjatorët ta ndryshonin në mitiken Marilyn Monroe.”merlin marilyn

Këto foto të një gruaje të paidentifikuar thuhet se janë të një MarilynMonroje të re, por kjo gjë nuk është provuar kurrrë. Këto foto janë gjendur në sendet e Bob Gucciones.

Fotografitë pa datë të kampionit të boksit Muhamet Ali, të marra ndërsa ai ishte për vizitë në Lindjen e Mesme, dhe ato do të nxirren në ankand, ashtu si dhe pikturat e vajit të Gucciones.
Në të vërtetë, Guccione e nisi Penthouse vetëm sepse ai mendoi se ajo do të subvenciononte karrierën e tij artistike.
Penthouse e bëri një nga njerëzit më të pasur në botë, Neë York Post llogariti se ai kishte fituar 4 miliardë dollarë që nga fillimi i Penthouse më 1965. Megjithatë, pak para se të vdiste, Guccione falimentoi, ai mbeti pa asnjë grosh nga një sërë investimesh të këqija dhe aventurave të rrezikshme. Jeremy thotë’ se ai do t’i tregoj botës si shkelqimin, ashtu dhe bukurine erotike të syve të Bob Gucciones.

Një dokumentar për Guccionen do të shfaqet në Epix më 8 nentor.
Nëse doni të shihni koleksionin e Gucciones, shkoni në http://guccionecollection.com

muhameti 3 muhameti 2 muhametiguccione 2 guccione coll

©Graffox

Burimi anglisht: dailymail.co.uk

 

Leave a comment

Filed under Photography

Jeta në zhdukje e fiseve: Fotografi spektakolare të njerëzve që janë në rrezik zhdukjeje përgjithmonë

Nga Daniel Miller

Nuk është se ata nuk ishin miqësorë. Ata i kishin ofruar vodka pandërprerje, të cilën, duke qenë se nuk ishte ndonjë pijetar i thekur, ai e kishte refuzuar. Por, pasi kishtë dështuar t’i bindte për të pozuar për të, ai vendosi të ulte aparatin dhe të bëhej mysafiri mirënjohës. Si pasojë, në shumë pak kohë, ai u deh tërësisht dhe u mpi. Gjëja tjetër që dinte, ishte se u zgjua në një çadër teepee i rrethuar nga 30 njerëz a më shumë, me një fshikëz urine që po plaste.

1 2 3 4 5
I mbështjellë në 8 palë rroba, në një temperaturë minus 40 gradë aty jashtë, fotografi Xhimi Nilson nuk kishte ç’të bënte më shumë se të pshurrte në pantallona dhe të binte sërish për të fjetur.
Gjëja tjetër që pa është se tenda u rrënua nga një rendje e furishme drerësh- kafshë të cilat, ai nuk e kishte idene se janë shumë të dhëna pas kripës së urinës. Shumë shpejt kafshët e egra e rrethuan dhe po i lëpinin rrobat.
‘Në fillim tsataan-ët ishin krejt të ngurtë, por meqënëse u bëra gazi i botës dhe gaztori i grupit, ata më në fund filluan të më hapeshin.’
Tsaatan-ët ( njerëzit e drerëve) nga jugu i Mongolisë, janë një fis normand të cilët varen krejtësisht nga drerët në të gjitha aspektet e mbijetesës. Duke jetuar në tajgën polare më të varfër, ku temperaturat gjatë dimrit arrijnë deri në minus 50, Tsaatan-ët janë të fundit të mbijetuar të barinjve të drerëve.

6 7 8 9 10 11 12 13
Për mijëra vjet, tsaatanët u kanë mbijetuar kushteve të vështira të maleve të pyllëzuar dukë lëvizur familjen dhe duke jetuar në oortz- çadra. Zakonet dhe traditat e tyre janë kushtëzuar nga migrimi dhe janë të udhëhequra nga nevojat e drerëve të tyre.

Kazakhs- Kazakët – janë turq, origjinën e kanë nga pjesët jugore të Azisë Qëndrore. Për më shumë se dy shekuj burrat kanë gjuajtur mbi shpinat e kuajve me shqiponja të argjendta të stërvitura.
Mursi është një fis normand barinjsh që jetojnë në ultësirën e Luginës Omo, që gjendet në Luginën e Riftit të Madh, në jug-perëndim të Etiopisë, jo larg kufirit kenian.
Dassanechm Banna dhe Karo jetojnë në Luginën e Omos në Luginën e e Madhe të Riftit në Afrikë, në jug perëndim të Etiopisë.
çelësi suksesit në punën e Xhimit ishte fitimi i besimit ë njerëzve.
Xhimi që ka udhëtuar shumë përqark që kur ishte i ri, pa u bërë ende një fotograf i suksesshëm, ka kaluar 3 vitet e fundit duke fotografuar 35 fise në cepat më të bukur dhe më të humbur të botës.
Libri i tij më i ri “Para se ata të largohen’ është një fotografim i këtyre fiseve ashtu siç janë tani, ky libër është një ndërthurje, ai është edhe një pjesez arti ,edhe një dokument historik.
Udhëtimi i tij ishte në 5 kontinentet, ka vizituar vende të largëta si rajoni malor i Bayan Olgii në Mongoli, Lugina Balierm në Papua, Guinea e Re dhe zonat më të egra në jug të Etiopisë. Një nga fiset ishte ai Mursi në Etiopi, ku gratë mbanin pllaka argjile në buzën e poshtme. Në moshën 15 vjeçare gratë shpoheshin në buzë, pas të cilës buzët u tërhiqeshin për të bërë vend për pllakën.

14 15 16 17 18 20 21 22 23 24 25 26 27
Jeta e këtyre fiseve ka ndryshuar shumë pak në këtij milleniumi. Ata bëjnë një jetë të thjeshtë duke u marrë me gjueti, më gjënë e gjallë dhe duke rritur mel në brigjet e lumit Omo.

Fiset e Omos kanë tashmë një përzierje të besimeve monoteiste dhe të animizmit, që rezulton në atë që është aktualisht politeizëm. Sipas traditave animiste, njerëzit besojnë se të gjithë objektet e natyrës, si shkembinjtë dhe pemët, kanë shpirt.
Huli ëigmen janë të njohur për traditën e tyre të të bërit paruke zbukuruese më flokët e tyre.Ka disa fise në Papua të Guinesë së Re.
Gauchos-it e Argjentinës janë kalorës nomadë të cilët bredhin kullotave që nga 1700. Jeta e tyre u vështirësua shumë gjatë shekullit të 19, me ligjin kundër endacakëve dhe ligje të tjera ata u detyruan të shpërnguleshin më në thellësi të vendit.
Gauchët e kalojnë kohën me bixhoz, pije, dukë i rënë kitarës dhe duke kënduar për cilësitë e tyre si gjuetarë, luftëtarë dhe dashnorë të zjarrtë.

28 29 30 33 34 35 213 10009

Mustangët- nga Mun Tan i Tibetit, ( emri ka kuptimin fushë pjellore) është ajo çka qënë më parë Mbretëria e Lo-s, shtrihej një një pllajë që rrihej nga era ndërmjet veri-perëndimit të Nepalit dhe Tibetit, në një ndër rajonet më të largëta të botës. Mustangu spikat si një nga të fundit kultura të vërteta tibetiane. Populli i Lo, Lapat, janë budistë tibetianë. Ata janë shumë fetarë, lutjet dhe festivalet përbëjnë një pjesë të rëndësishme të jetës së tyre.
Populli i Lo ka një strukturë tradicionale të familjes, djali i parë do të trashëgojë pasurinë e familjes ndërsa familjet pritet që të dërgojnë djalin e tyre të dytë në manastire kur ata janë në moshën gjashtë apo shtatë vjeçare./graffox

Leave a comment

Filed under Photography

Fotografi amerikan Angelo Merendino fotografoi çdo fazë në të cilën kaloi e dashura e tij në betejën me kancerin.

12 3 4 5 6 7 8 9 10 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

Leave a comment

Filed under Photography